Klinik: 321 53 07 * Gsm: 0505 818 0 585

Sosyal Medyada Biz}

Kedilerde Beslenme

Kedilerde Beslenme

Yavru kediniz için tam ve dengeli bir beslenme gereklidir. Bu da yiyeceğinin yeterli miktarda protein, vitamin, mineral ve diğer önemli besin maddelerini içermesi gerektiği anlamına gelir. Birinci kalite kuru mamalardan kullanmanız kedinizin optimal besin ihtiyacını karşılayacaktır. Mama alırken, kedinizin yaşına ve cinsine uygun olup olmadığını mutlaka etiketinden kontrol edin. Kedinizi asla köpek mamasıyla beslemeyin. Kedilerin, köpek mamasının karşılayamayacağı, kendilerine özgü besinsel ihtiyaçları vardır. Kedinizi tavuk kemiği yada balık kılçığıyla asla beslemeyin. Bunlar parçalanarak kedinizi boğazına batabilir veya yemek borusunu, mide duvarını, bağırsak kanallarını delebilir. Kedinize süt vermeyin, ishale sebep olabilir. Çikolata ya da soğan içeren yemeklerle kediniz beslemeyin. Bunlar kediler için toksiktir ve ulaşamayacakları yerlerde saklanmalıdır. Masadan yemek vererek kedinizi şımartma isteğinize karşı koymalısınız. Böyle durumlar, yavru kedinizin bu tip yüksek kalorili tırtıklar karşılığında kendi mamasını yemeyi reddetmeyi öğretebilir ve seçici bir kişiliğe bürünmesine neden olabilir. Kedinizin su kabında mutlaka günlük taze ve temiz su bulunmalıdır. Mama ve su kaplarının temizliğine de dikkat etmeniz gerekir. Kullandığınız mamayı değiştirmek istiyorsanız, sindirim sorunlarını önlemek için bu işlemi 1 haftalık bir süredee gerçekleştirin. Değişime, yeni mamadan eski mamayla birlikte küçük porsiyonlar vererek başlayın. Zamanla yeni mamanın miktarını arttırın.

Özel Mama İhtiyacı Olan
Kediler

Gebelik: Gebe ve süt veren kedinizin mutlaka onun ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik özel bir mamaya geçmesi gereklidir. Doğuma 2-3 hafta kala normalde yediğinin 2-3 katı mama yiyebilir. Bütün yavrularını besleyebilmesi için yeterli süt üretmesi gerekmektedir. Bu nedenle onun ihtiyacını karşılayabilecek bir mama yemesi şarttır. Sağlık Problemleri: Kediniz yaşamakta olduğu sağlık problemlerine uygun bir kuru mama yemelidir. Bu konuda mutlaka veteriner hekiminizin önerilerine uymalısınız.
Kilo Kontrolü: Kedinizin ömrünü uzatmak ve onu sağlıklı kılmak için kilosunu kontrol altında tutmak çok önemlidir. Eğer bir kedinin vücut ağırlığı normalden %20-25 fazla ise bu kedi obez olarak nitelenebilir. Kedinizin aşırı kilolu olduğunu aşağıdakilerden anlayabilirsiniz:

Sarkık Karın
Hissedilmeyen Kaburga
Çift çene
Obeziteyi kontrol etmenin en iyi yolu engellemektir. Yemek artıkları vermeyin, masadan besleyerek yüksek kalorili yiyecekleri vermeyin. Kilo almaya meğilli olan kediler için üretilen özel light mamalardan kullanın.

22 Ağustos 2017
1.266 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN