Klinik: 321 53 07 * Gsm: 0505 818 0 585

Sosyal Medyada Biz}

Kedilerde Allerji

Kedilerde Allerji

Allerji bir hastalık değildir, vücudun farklı etkenlere maruz kalması sonucu bireysel olarak oluşturduğu reaksiyondur. Bu reaksiyonların oluşmasına sebep olan etkenlerede allerjen denir. Bu allerjenlerin çoğunluğu gıdai olmakla beraber pireler, polenler, tozlar vb gibi nedenlerde olabilir. Allerjenler sindirim yolu, solunum yolu ve deri temasıyla reaksiyonlar oluşturur.

Belirtiler

Daha çok kaşıntı olarak görülür. Fakat bu kaşıntı sonrasında deride oluşan irritasyon sonucu deride tahriş oluşur. Tahriş olan bölgeler stafilokok ve streptokok bakterileriyle enfekte olarak yara şeklinde görülür. Bu nedenlerle deri hastalıklı duruma dönüşür. Deri ve tüy kalitesi bozulur. Kedinizin kürkünden ağır kokular gelir. Diğer belirtiler ise; parmakların yalanması ve ısırılması, yüzün sağa sola sürtünerek kaşınması çok nadir olarak kusma ve ishal de görülebilir. Allerjik problemler nedenlerine göre bazı zamanlarda artabilir. Polenlere karşı allerjik reaksiyonlar bahar ve yaz aylarında artabilir. Ya da herhangi bir zamanda bir anda da ortaya çıkabilir. Genel olarak yaz aylarında ve diyet değişikliklerinden sonra bu artışlar gözlemlenmektedir.

Teşhis

Danışacağınız veteriner hekim tam bir muayene ve alınan anamnezde sonuca ulaşabilir. Eğer gerekiyorsa veteriner hekiminiz allerji testi isteyebilir. Bir miktar kan örneği alınarak specturum laboratuvarına gönderilir. Böylece bir çok allerjen kandan bakılarak duyarlılığı test edilmiş olunur.

Tedavi

En iyi tedavi allerjiye sebep olan allerjenden uzak durmaktır. Eğer gıdai allerjisi varsa ki bu genelde tavuk ve tavuk içerikli mamadan kaynaklanmakta, bu gıdaların bırakılarak anti-allerjik mamaların kullanılması gerekmektedir. Yada içeriği tavuk olmayan mamalar kullanılmalıdır. Eğer deride çok ciddi allerji yaraları mevcut ise kortizol ve antibiyotik tedavisi gerekmektedir. Kortizolun sürekli kullanılması ciddi yan etkileri olacağından dikkatli ve kontrollü kullanılmalıdır. Bu tedavi veteriner hekim kontrolünde ve bilgisinde yapılmalıdır. Ayrıca histamin salgılanmasını engelleyen ilaçlarda kullanılabilir. Pire enfestasyonları sonrasında da allerjik reaksiyonlar oluşabilir. Pirelerin ortadan kaldırılmasıyla allerji problemine çözüm bulunur.

22 Ağustos 2017
1.527 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN