Klinik: 321 53 07 * Gsm: 0505 818 0 585

Sosyal Medyada Biz}

Kedilerde Ağrı

Kedilerde Ağrı

Dostlarımızın ağrı duyduğunu nasıl anlarız?

Bu durumda bizlere getirilen kedi ya da köpek hastalarımız genellikle son zamanlarda agresifleşti, kendine dokunulmasını istemiyor, yerinden kalkmak istemiyor, çok fazla yalanıyor, çok üzgün, yürümek istemiyor gibi şikayetlerle gelirler. İşte ağrının dostlarımızda yol açtığı şikayetler en sık bunlardır, bunlar karşılaştığımız semptomlardır. Ağrı duyan hiç kimse hareket etmek istemez onlarda da bu aynıdır. Kendimizden düşünelim başımız bile ağrısa etrafımızda kimsenin dolaşmasını istemeyiz. Bizler bunu ifade edebiliriz ama evcil hayvanlarımız konuşamadıkları için bunu bize böyle belli etmekteler.

Ağrı duyulabilecek durumlar nelerdir?

Bizler biliyoruz ki her ameliyattan sonra insanlara ağrı kesici verilir. Bu küçük dostlarımız için de böyle olmalıdır çünkü onlar da ameliyat sonrası ağrı duyarlar. Yaşlandıklarında ağrının en büyük sebebi osteoartrit dediğimiz eklem hastalıklarıdır. Bu hastalıklar çok ağrılı seyreder ve onların hayatını zehir edebilir. Bunun önüne geçebilmek için evcil hayvanlarımızın kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır. Osteoartrit oluşumunu engellemek ya da geciktirmenin en önemli yolu düzenli egzersizdir. Yani sabah akşam 10 dakika gezdirmek hiçbir köpek için yeterli bir süre değildir. ‘Hareket etmeyen eklem hastalanır’. Bu deneylerle ispatlanmış bir gerçektir. Bu durumlarda eklem sağlığını destekleyici ürünler kullanmak gerekebilir. Erkek kedilerde sıkça gördüğümüz üriner sistem problemleri de çok ağrılı seyreder. Kedinizin sık ve az idrar yapması bunun en belirgin semptomudur. Bunun yanında kabının dışında bir yerlere idrar yapması da bize bunu anlatmaya çalışıyor olduğunu gösterir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde kedimiz kabına gider ve tuvaletini yapamadığı için acı acı miyavlar. Biz bu hastalığın akut tedavisinde de ağrı kesici kullanmayı uygun görüyoruz. Bunlarla birlikte vurmalar, çarpmalar, incinmeler de ağrının şiddetli olabileceği durumlardır. Kanserli hastaların da çok şiddetli ağrı çektikleri bilinmektedir.

Ağrı çektiğini anlarsam ne yapmalıyım?

Zaman geçirmeden veteriner hekiminize başvurmanız gerekir, çünkü ağrı eşikleri yüksektir ve eğer ağrı size göstereceği kadar yüksekse ciddi bir problemle karşı karşıya kalabilirsiniz. İNSANLARDA KULLANILAN AĞRI KESİCİLER
DOSTLARIMIZI ÖLDÜREBİLİR. Evet yalnış okumadınız bu çok ciddi bir durumdur bu yüzden kaybettiğimiz hastalarımız ve çok üzüldüğümüz vahim durumlar olmuştur. Asla veteriner hekiminize danışmadan dostumuza ilaç kullanmayınız. Bu, evde ya da sokakta yaşayan tüm dostlarımız için geçerlidir, altını çizmek isterim. Özellikle parasetamol içeren ağrı kesiciler kediler için ölümle sonuçlanabilecek durumlar doğurabilir. Köpeklerde mide kanaması ağrı kesicilerden sonra sıkça karşılaştığımız bir durumdur bizde olduğu gibi onlarda da ağrı kesici kullanılırken mide mukozası korunmak zorundadır.

22 Ağustos 2017
20.675 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Seda duymaz dedi ki:

    Merhaba https://blog.petibom.com/kedilerde-osteoartrit-nedir-nedenleri-ve-belirtileri-nelerdir/ bu sayfadan yönlendirdiler size , online hizmet veriyormusunuz?

BİR YORUM YAZIN