Klinik: 321 53 07 * Gsm: 0505 818 0 585

Sosyal Medyada Biz}

Kediler İçin Malzemeler

Kediler İçin Malzemeler

Taşıma Çantası

Taşıma çantası kedinizin taşınması için olmazsa olmazlardan biridir. Arabada giderken onu koruyacak ve kendisini güzvende hissettirecektir. Taşıma çantası hangi materyalden yapılmış olursa olsun, kedinizin içinde rahatça ayağa kalkıp dönebileceği kadar geniş olmalıdır. Çantanın içine evdeki havlulardan koyabilirsiniz. Havludaki tanıdık koku kedinizi rahatlatabilir. Taşıma kutusunu her zaman ortada bırakın, kediniz içine rahatça girip çıksın. Sadece veterinere giderken çıkartırsanız kediniz bir süre sonra kutuya girmek istemeyebilir.

Mama ve Su Kabı

Kaplar temizlenmesi kolay ve ters dönmeyecek kadar ağır olmalıdır. Bazı kedilerin plastiğe alerjisi olabilir, o yüzden metal kaplar daha uygundur. Mama ve su kabı her gün yıkanmalıdır.

Kum Kabı ve Malzemeleri

Kediniz dışarı çıkıyor olsa bile evde mutlaka bir kum kabı bulundurmanız gerekir. Erişkin bir kedinin içine sığabileceği ve kumu eşelerken dışarı dökemeyeceği kadar geniş bir kum kabı seçin. Dışkıları atabilmek için bir küreğe de ihtiyacınız olacaktır. Kum kabını mümkün olduğunca temiz tutmaya çalışın, çünkü kediler pis ve kötü kokan bir kabı kullanmaktan kaçınacaklardır. En az hafta bir kere kum kabını amonyak içermeyen bir temizleyici ile yıkayın. Kum kabından dışkıları temizlerken mutlaka eldiven kullanın ve sonrasında ellerinizi yıkayın.

Yatak

Kedilerin çoğu kendine ait bir yatak ister ancak yavru kediniz yeni yatağını görmezden gelirse hayal kırıklığına uğramayın. Yatağın üzerine eski tshirtlerinizden birini serin. Kediniz sizin kokunuz sayesinde rahatlayacak ve yatağını kullanmak için cesaretlenecektir. Yatağı evin ana trafiğinden uzak, sessiz, cereyansız bir bölgeye yerleştirin.

Tırmalama Tahtası

Kediler tırmalama çubuklarını tırnaklarını bilemek için değil, bedenlerini esnetmek, tırnaklarındaki ölü deriyi temzilemek ve koku yoluyla kendi bölgelerini işaretlemek için kullanırlar. Böyle bir oyuncak, ne kadar erken alınırsa kedinizin buna alışmasıı okadar çabuk olacaktır. Tırmalama tahtası en azından kedinizin boyu kadar olmalıdır. Kedinizın tırmalama tahtasına alışmasını kolaylaştırmak için üzerine kedi otu (catnip) sürebilirsiniz.

Tasma

Kedinizin bir tasmaya alışması büyüdükten sonra zor olabilir. Dolayısı ile yavruyken boynuna ağır olmayan, ince bir tasma ya da kurdela takmanız onun ileriki hayatında tasmaya alışmasını kolaylaştıracaktır. Tasma seçerken künye takabilecek özellikte olamasına özen gösteriniz. Güvenlikli bir tasma, kedinizin herhangi bir yere takılarak boğulmaması için zorlandığında atacaktır.

Taraklar ve Fırçalar

Taranmak tüm kedilerin en önemli ihtiyaçlarından biridir. Özellikle uzun tüylü kedilerin sağlıklı ve güzel tüylere sahip olabilmesi için mutlaka taranmaları gerekir. Bu da, erken yaşlarda başlanması gereken bir alışkanlıktır. Hergün taranmayan uzun tüylü kedilerin, özellikle kulak altı, boyun, kasık ve koltuk altı bölgelerinde oluşacak tüy yumakları çok ciddi dermatolojik problemlere (mantar, egzama, pyoderma) yol açabilir.

Oyuncaklar

Merak, kedilerin doğasında vardır ve kediler güvenli, oynaması zevkli bir oyuncağa ihtiyaç duyarlar. Aşağıdakileri kedilerinize hiçbir zaman oynamaları için vermeyin.

İp yada yün yumağı,
Paket lastiği,
Alüminyum folyo topları,
Mantar tıpalar,
Tel burgular,
Sert, sivri uçlu malzemeler,
Süngerli oyuncaklar.

22 Ağustos 2017
1.682 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN