Klinik: 321 53 07 * Gsm: 0505 818 0 585

Sosyal Medyada Biz}

Kedilerin Eğitimi ve Davranışları

Kedilerin Eğitimi ve Davranışları

Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi hem sizin için hem de yavru kediniz için kolay olacaktır. Kedilerde tuvaletini örtme ihtiyacı içgüdüsel olarak gelişir. Her zaman tuvalet kabının temiz tutulması ve kabın kolayca ulaşılabilir, sessiz, sakin bir köşede olmasına dikkat edin. Yavru kediniz ilk uyandığında ve yemeğini yedikten hemen sonra onu kum kabına koyun ve işini görünce onu sevgiyle övün. Kediniz kumu dışında bir yeri kullanıyorsa, bunu sebebi, kabın kirli olması, kumun markasının değişmiş olması Ya da kum kabının uygun bir yerde olmamasından kaynaklanır. Bunları düzeltmenize rağmen halen sorun devam ediyorsa mutlaka veteriner hekiminize danışın. Evdeki degişiklikler kedinizi olumsuz yönde etkiler. Eve yeni dahil olan bebek, misafir, eşyaların değişmesi vb. nedeniyle de aynı sorun yaşanabilir. Sorun devam ediyorsa mutlaka veteriner hekiminize danışın.

Gece Yarısı

Kediler gündüzleri uyuyup, gece avlandıkları için akşamları sizi rahatsız edebilir. Bu davranışını fazla enerjisini harcayarak değiştirebilirsiniz. Ayrıca günün son öğününü erken saatlerde vermek de etkili olabilir. Sizi uykunuzdan uyandırırsa kesinlikle yemek vermeyin. Aksi takdirde bu davranışını ödüllendirmiş olursunuz.

Konuşmak

Kediniz yalnız, sinirli yada sıkkınsa sizin ilginizi çekmek amacıyla sizinle konuşacaktır. Bağırışlarına sizde onun adını söyleyerek ve sevgiyle karşılık verin. Ancak bu davranışı çok uzatmayın. Aksi takdirde siz evde yokken de komşularınızla konuşmaya çalışabilir. Siz evde yokken konuşuyorsa, dışarı çıkarken kendini yalnız hissetmemesi için radyoyu açık bırakın. Eğlenceli oyuncaklarda işe yarayacaktır.

İstenmeyen Davranışlar

Emmek, siz farkında olmadan desteklediğiniz bir alışkanlığa dönüşebilir. Parmağınızı emmesine yada tırmalamasına izin vermeyin. Siz izin verdikçe bunun yasak olmadığını öğretiyor olacaksınız. Bu gibi durumlarda elinizi sakince çekin ve eliniz yerine ona bir oyuncak verin. Onu Birkaç dakika yalnız bırakın. Sakinleşince, yine bir oyuncak yardımıyla onunla oynamaya başlayın. Eğer elinizi tutmaya devam ederse katı bir ses tonuyla “hayır” deyin. Bir kaç sefer sonrasında ne demek istediğinizi anlayacaktır. Kedinize asla vurmayın veya onu suyla korkutmayın. Bunlar sizinle kurduğu bağı zedeleyebilir. Kedinize verdiğiniz tepki onun alışkanlıklarını hayatı boyunca etkileyecektir. Kedinizin de duyguları olduğunu unutmayın. Sizden gelecek ilgi ve sevgiyi hak ediyor. Bazı davranışlar kediniz sadece oynamak istediği, sıkıldığı için şekilleniyor olabilir. Onun dikkatini dağıtacak güvenli oyuncaklar temin ederseniz, bazı istenmeyen davranışların da önüne geçebilirsiniz.

22 Ağustos 2017
1.412 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN