Klinik: 321 53 07 * Gsm: 0505 818 0 585

Sosyal Medyada Biz}

Kedilerde Aids

Kedilerde Aids

Feline Immunodeficiency Virus nedir?

Feline Immunodeficiency Virus (FIV ) kedi familyasına ait bir virustür. İlk olarak 1980’lerin ortalarında görülmüş olup dünyanın hemen her bölgesindeki kedilerde bulunur. Bu kadar geniş bir alanda görülmesine karşılık kedilerin yaygın bir enfeksiyonu sayılmamaktadır.Kedi nüfusunun sadece % 1-2 si virus tarafından enfekte edilir ve bulgular görülür. Bazı enfekte kedilerde bağışıklık sistemi rahatsızlıkları ile kendini gösterir. FIV in değişik türleri olup bazıları diğerlerinden daha zararlıdır. Testlerde kedinizin FIV positive çıkması onun AIDS hastası olduğu anlamına gelmez. Kediniz virus taşıyor olabilir ama hastalık bulgularının ortaya çıkması aylar hatta yıllar alabilir. Bazen bu bulgular ömür boyu hiç görülmeyebilir. Testin pozitif olması demek kedinizin virus ile karşılaştığı ve bu virusa karşı kanında antibodiler oluştuğu anlamına gelir.

Bu durum ailemiz için bir risk taşımakta
mıdır?

Kesinlikle hayır! HIV (Human Immunodeficiency Virus, insanlarda AIDS’e neden olan virus) ve kedi virüsü aynı gruptan virüsler olmasına ve etkileri birbirine çok benzemesine rağmen insanlar için bir risk taşımamaktadır. Bu virüsler türlere özgü olup bir türünkinin diğer bir türü etkileyebilme gücü yoktur.

Evdeki diğer kedilerim bundan nasıl
etkilenecektir?

Evinizdeki kediler belki de bu virüsle enfekte olmuşlardır. Bu yüzden onların da test edilmesi gerekir. Kediler arasında sosyal kontakt ile bu hastalık etkeninin bulaşması hemen hemen imkansız gibidir. Ama evinizdeki diğer kedilerin negatif çıkma olasılığı oldukça fazladır.

Kediler virüsü nereden alır?

FIV virüsü enfekte hayvanlarda bazı hücreler içerisinde bulunur. Virus vücut dışına en fazla salya yolu ile çıkarılır. Diğer kedilerin enfekte olması için hastalıklı kedi tarafından ısırılmaları gerekir. Bu sebeple genelde kavgacı olarak bilinen ve ısırık yarası veya ısırık absesi olan kedilerde FIV virusuna rastlamak daha büyük olasılıktır. FIV virusu enfekte kedi hücreleri dışında yani dış dünyada uzun sure yaşayamaz Enfeksiyonların çok fazla görülmemesi bu sebepledir. Yavru kediler anne karnında ya da doğum sonrası anne sütü ile enfekte olabilirler. Kedinin normal sosyal davranışı yani tüylerini yalaması ile hastalığın diğer hayvanlara geçmesi hemen hemen imkansızdır.

FIV nasıl teşhis edilir?

FIV özel kan testleri ile test edilir. Bu testlerde virusa karşı antibodiler oluşup oluşmadığı saptanır. Eğer test positif ise kedinizin bu virüsle karşılaştığı ve enfekte olduğuna karar verilir. Yanlış negative ve yanlış pozitif sonuçlar görülmektedir. Bulgular ve test sonuçları birlikte değerlendirilmeli ve gerekirse daha ileri testlere başvurulmalıdır. Yavrular anne sütünden virusa karşı oluşan antibodileri alabilirler ve bu yüzden testlerde pozitif çıkabilir. 4 aylıktan önce test edilip pozitif çıkan yavrular anneden gelen antibodilerin kaybolduğu yaş olan 6 aylıkken yeniden test edilmelidirler.

Kedim iyi olacak mı?

Bildiğimiz kadarıyla bir kere virüs bulaşan kediler ömür boyu bu virüsü taşırlar ama hastalığın ortaya çıkıp çıkmayacağı bilinmemektedri. Daha öncede belirttiğim gibi hastalığın ortaya çıkması aylar hatta yıllar sürebilir.

FIV ne tür hastalıklara neden olur?

FIV bağışıklık sistemini zayıf düşürüp vücudun hastalık etkenlerine karşı koruyucu etkisini ortadan kaldırır. Hastalıklar ilerlemeden iyileşebilir, kronik hale gelebilir yada yeniden görülebilirler. Genel olarak FIV e bağlı olarak ortaya çıkan bulgu ve semptomların tümüne Feline AIDS adı verilir.

Klinik Bulgular:

Gingivit (Dişetlerinin yangısı, aşırı derecede kırmızılaşması)
Kilo kaybı
İştahsızlık
Konjuktivit
Ateş
Şiş lenf düğümleri
İshal ve Kusma

Hastalığın tedavisi var mı?

İkincil bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Ancak bu başka bir enfeksiyonun ortaya çıkmasına kadar devam eder. Virüs için spesifik bir tedavi yoktur. Bazı kediler insan AIDS hastalığında kullanılan AZT ve benzeri ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılsa da sonuç her zaman iyi değildir.

Kedim testlerde pozitif çıkarsa ötenaziyi düşünmeli
miyim?

Kesinlikle hayır. HIV’li insanlarda olduğu gibi FIV’li kediler uzun sure sağlıklı ve mutlu olarak yaşayabilmektedirler.

FIV pozitif kedime nasıl yardımcı olabilirim?

İyi ve kaliteli yiyeceklerle beslemek, parazit ilaçlarını zamanında yaptırmak herhangi bir enfeksiyon görüldüğünde beklemeden veteriner hekime götürüp agresif olarak tedavi etmek yolu ile kedinize yardımcı olabilirsiniz. FIV pozitif kedilerin dışarı çıkmamalarını sağlayarak diğer kedilerin enfeksiyonu kapmalarını önleyeceğiniz gibi kedinizin dışarıdan hastalık kapmasına da yardımcı olursunuz. Biz FIV pozitif kedilere sadece yıllık kuduz aşısı yapılmasını, herhangi canlı virus ihtiva eden (karma aşı) başka aşılarla aşılamamaya dikkat etmekteyiz. Kortizon gibi bağışıklık sistemini bastıran ilaçların kullnaılmasından kaçınılmalıdır.

Kedimin FIV virüsü ile enfekte olmasını nasıl önlerim? Aşı
var mı ve ne kadar etkili?

Çoğu kediler hastalığı kavga sonucu ısırık yarası ile aldıklarından kedinizi kısırlaştırmanız ve mümkünse dışarıya çıkarmamanız en etkin koruma yöntemidir. Evet son yıllarda bu hastalığa karşı bir aşı geliştirlmiş olup koruyucu etkileri konusunda henüz tatmin edici sonuçlar yayınlanmamıştır.

Evde bir kedi FIV positif diğerleri negative, ne
yapabilirim?

İki opsiyonunuz var FIV pozitif kediyi başka kedi olmayan bir eve verin. Diğer kedilerinizie sosyal kontak yolu ile hastalık bulaşması çok düşük bir olasılık olduğundan çoğu insan FIV pozitif kedilerini evlerinde tutmayı yeğlemektedirler. Bu durumda positif kediyi diğerlerinden ayrı bir yer ve zamanda besleyin. Diğerlerinin bu kedinin kaplarından yemesini önleyin.

22 Ağustos 2017
6.610 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN